Parafia jest nie tylko jednostką administracji kościelnej, ale przede wszystkim komórką w żywym organizmie Kościoła. Powinna zatem stanowić wspólnotę. W Dekrecie o apostolstwie świeckich czytamy: Parafia jest najlepszym wzorem wspólnoty apostolskiej.
Tę wspólnotę parafialną tworzą na równi duchowni, zakonnicy i świeccy. Zobowiązani są do odpowiedzialności za całość, mają służyć dobru i dążyć do rozwoju. O szczególnych zadaniach wspólnot parafialnych pisze Jan Paweł II w adhortacji Christi fideles laici (1998 r.). To właśnie Sobór Watykański II zmienił w dużym stopniu wizerunek m. in. Rad Parafialnych. Przed wojną, takie Rady w parafiach nie funkcjonowały w taki sposób, jak dzisiaj. Były to raczej sodalicje, Akcje Katolickie, bractwa kościelne. Zresztą ich rola w życiu parafii była mocno ograniczona. Wszystkie te zmiany wiążą się z niejako nową wizją Kościoła różnorodnego i komplementarnego, który uwzględnia w życiu społecznym parafii: posłannictwo, stany, charyzmaty, wszechstronną współpracę i odpowiedzialność za apostolstwo w terenie.
Główna funkcja Rady Parafialnej sprowadza się do współodpowiedzialności za apostolstwo oraz świadomej pomocy w ożywieniu działalności duszpasterskiej. Parafialna Rada Duszpasterska ma być organizmem zdolnym do odnowy oblicza parafii. Do jej szczegółowych zadań należą: pobudzanie inicjatywy apostolskiej wśród parafian, koordynacja poczynań, wspomaganie duchowieństwa w pracy duszpasterskiej i katechetycznej, wyrażanie opinii oraz wysuwanie propozycji dotyczących spraw parafii.
Skład Rady powinien stanowić reprezentację całej wspólnoty parafialnej. Rada ma charakter pomocniczy z głosem doradczym. Decydujący głos przypada we wszystkich sprawach Księdzu Proboszczowi.
Skład Parafialnej Rady Duszpasterskiej :
- ks. Zygmunt Klim
- p. Ireneusz Kokosiński
- p. Bernadeta Skrobol
- p. Maria Dudek
- p. Piotr Niesyto
- p. Arkadiusz Kula
- p. Alina Soblik
- p. Stanisław Haraszczuk
- p. Beata Szandar
- p. Anna Gawliczek
- p. Dawid Urbańczyk